
Hits: 0
Тениската е неизменна част от нашето ежедневие, всесезонен аксесоар
Тениската е неизменна част от нашето ежедневие, дреха която носим всеки ден. Удобна, мека и лесна за изпиране, подходяща за щамповане и рисуване.
Това е дреха, която е в директен контакт с нашата кожа. И поради тези причина изборът на правилните материали за нейната направа е толкова важен. Без значение дали ще си купуваме тениска или планираме да стартираме собствено производство или модна линия.
Човешката кожа е тъкан, а ето и най-разпространените и подходящи тъкани и материали за направата на така популярния t-shirt. С техните предимства и недостатъци.
Памук
Памукът е мек и удобен органичен материал добиван от влакнодайни растения. Дишаща тъкан, която се отличава с голяма здравина и устойчивост към много видове органични разтвори. Има различни видове памук, от т.нар. спален и пениран памук до класическия органичен. Памучната тениска е подходяща за хора с най-различно телосложение.
Недостатъците на дрехите изработени от 100% памук са поддатливоста към топлина, излагането на пряка слънчева светлина и слабата еластичност. Така например памучната тениска се раздърпва лесно, може да се свие при изпиране на висока температура или да избелее и пожълтее от слънцето.
Полиестер
Това изкуствено синтетично влакно подобно на памука има високи показатели на проветривост. Но за разлика от него се отличава с голяма еластичност, поради което запазва формата си и след многократно изпиране. В комбинацията с добрата резистентонст към влага и бързо изсушаване полиестера е подходящ материал за изработка на спортни облекла.Не много удобен за носене, възможно усещане за дискомфорт при пряк допир с тялото. Неустойчив към гладене със силно загрята ютия.
Лен
Естествена материя, която се добива от растението лен. Лек и бързо съхнещ, но се мачка и набръчква прекалено лесно. Известен с грубата си текстура, в наши дни ленения плат е по-подходящ за направата на връхни дрехи като якета или за панталони. В миналото е бил широко разпоространен, като от него са изработвани облекла за войската. Използва се и за направата на традиционни униформи, например в бойните изкуства.
Двукомпонентни платове / полу-памук
Наполовина натурален материал, който се получава при фабричното смесване на памук и полиестер, комбинирайки най-добрите им качества. Използва се масово за производството на тениски, като обикновено съотношението е 50/50 с много различни вариации. Запазвайки естествената мекотата на памучното влакно и добавяйки издъжливостта на полиестера поли-памука дава усещане за комфорт и стабилност. Също много подходящ за хора с различни форми или тегло.
Трикомпонентни платове
Изделията направени чрез съчетаване на естествени и изкуствени влакна навлязоха мощно в цялата тексилната индустрия. По отношение на тениските се използват комбинации между памук, полиестер и коприна, което означава че те са склонни да балансират между най-добрите им качества. Коприната им придава повече ефирност и лекота, като се запазва мекотата на памука и издържливостта на полиестера.
Всеки има право на личен избор
Разбира се всеки има своите предпочитания. Любителите на класиката вероятно ще предпочетат t-shirt направен изцяло от натурален памук. Тук задължително ще отбележим, че памучните тениски са най-възприемчиви към щамповане или принтиране. Цветовете контрастират по-добре и изглеждат естествено наситени. Това се отнася до някаква степен и за украсяването с релефна орнаментика, тъй като самия памучен плат има по-хомогенно оцветяване.
Качеството на принтирането върху тениската зависи от материала
Ежедневната тениска, тази за продължително и постоянно носене е изработена от памучно-полиестерни платове в съотношение 50/50 или в полза на памука. Докато полу-синтетичните материи с по-ниско съдържание на памук са много по-подходящи за различни видове физическо натоварне.
Тестовете показват, че платовете от 100% памучни влакна имат най-добра възпреимчивост към мастилото и са оптималното решение за щамповаме и принтиране. Цветовете контрастират по-добре и изглеждат естествено наситени. Това се отнася до някаква степен и за украсяването с релефна орнаментика, тъй като самия памучен плат има по-хомогенно оцветяване.